Zamyšlení nad chovem

 

Česká kadeřavá-jak dál….
Zamyšlení nad tím,proč je jich rodí stále méně.


Kudrnatá peršanka.Jak se to stalo? Může za to recesivní gen který způsobuje zkadeření srsti.Jak se do rodu perských dostal,nikdo přesně neví.Musí ho přitom mít oba rodiče a není na nich vůbec znát.Až když se narodí potomek – kadeřavec,označený jako BRX.
Trochu historie.Ve vrzích perských koček se objevují už dlouho, asi od roku 1981.V dobách,kdy jejich chov nepodléhal pravidlům řízeného chovu a platilo,že se mohou volně pářit s perskými,byl jejich rozvoj docela úspěšný.Nikdo se nebál,že se mu krytím kadeřavým kocourem pokazí další perská populace a tak to občas někdo zkusil.A podle mých zkušeností se také nekazila.V roce 2000 byl zaveden řízený chov,což bylo dobře.Je jich málo ,tak ať někdo má přehled a řídí plemenitbu k úspěšnému rozvoji nového plemene.Ale zároveň byly stanoveny podmínky tohoto chovu a s nimi už úplně nemůžu souhlasit.Ten,kdo je stanovil,vycházel v určitých bodech asi z jiných zkušeností než jaké mám já.
Je tam ,že kadeřavé a dokonce i kočky perské s vlohou (PER var) jsou do dalšího chovu perských nežádoucí,protože způsobují špatný růst srstní hmoty.Kolik asi žije PER var?U mě se projevila tato vloha zcela náhodně a byla skrytá po 10 generací.Opravdu měly všechny tyto kočky špatnou srst?Všechny PER nemají srst té nejlepší kvality a nemůže přece za horší kvalitu jen gen pro kadeřavost. Spojení PER s EXO je z tohoto důvodu také diskutabilní.Proto je vždy nutné pečlivě vybírat rodiče pro dosažení té nekvalitnější srsti.
Další argument,uvedený v met.listě je,že zhoršená plodnost BRX ovlivňuje plodnost PER.BRX samice opravdu špatnou plodnost mají,málokterá zabřezne.Samci jsou plodní normálně.Ale rodiče s  genem a potomci kadeřavého kocoura,také s genem, problém s plodností nemají vůbec.Alespoň podle mých zkušeností.To naopak hovoří pro křížení BRX s PER,pro získání PER var,aby se v budoucnu vůbec nějaké kadeřavé kočky narodily.
Také je vytýkáno kadeřavým nejednotný typ.To je pravda a není divu,je jich příliš málo a pro sjednocení typu a hlavně pro přiblížení se k typu PER je, podle mého názoru,nutné BRX vracet na typově pěkné PER.A tyto variety dál použít pro další chov BRX.Jinými slovy,ať pěkný BRX kocour má co nejvíc potomků s pěknými PER kočkami a po nich je pak šance odchovat i pěkně typové BRX.Se samicemi BRX se opravdu nedá moc počítat.
Nebudu jmenovat všechny moje kočky,které mají gen pro kadeřavost.První kadeřavý kocour se u mě narodil roku 1998.Nyní mám 6 PER var a 3 BRX.Kocour BRX je plodný a na jeho potomcích není jeho kadeřavá srst znát.Na mých PER var do doby než se jim narodily BRX, také nikdo na výstavách nepoznal rozdíl od normálních PER.Někteří moji PER var jsou narozeni před zavedením řízeného chovu,tak pokud se jim ve vrhu neobjeví kadeřavec,tak koťata dostanou normální,neoznačený rodokmen pro PER,ale vloha u některých určitě je.Také je mohu volně pářit s PER.Nepoznatelná vloha se tak určitě šíří dál.Má potom smysl vůbec nějaká zvířata označovat a tím omezovat jejich další chov v populaci PER? Označovat ano ,ale povolit zpětně volnou plemenitbu s PER,tak by to mělo podle mě být. Do experimentální plemenné knihy by měla být zapsána jen zvířata s jasnou vlohou pro kadeřavost-čili jen kadeřavé a přímí potomci kadeřavých.Ne už perská koťata po PER rodičích(zapsaných v experimentální plemenné knize) s jistou vlohou pro kadeřavost.
Jsem přesvědčená,že se tu a tam narodí nějaký kadeřavec,ale chovatelé se buď bojí, nebo ho nepoznají, a nepřiznají ho.Kdo si přečte metodický list to udělá určitě.Přece si nepokazím chov!
Na závěr musím říci,že to jsou moc milá,velmi silně vrnící a umazlená zvířátka.Mají lehce rozčesatelnou srst,která se velmi dobře udržuje. Někomu připadají jak strašidýlka.Někdo si je oblíbí hned,jiný je mít nemusí.Jako vše nové,nezvyklé.Už jsem také viděla několik s pěkně typovou hlavičkou a postavičku, i když trochu křehčí, také nemají špatnou. Chov je na dobré cestě,chce to ale větší základnu nadšenců a jejich dobrou spolupráci , pod dobrým vedením.
Musíme zvážit,zda si kadeřavci zaslouží je dál chovat, nebo důsledně vyřazovat z chovu kočky u kterých se gen projevil,případně i takové,které jen možná gen mají?Chceme se tohoto genu zbavit, aby nekazil výborné chovy perských?To může trvat dlouho,zvlášť když se nikdo nebude hlásit k narozeným kadeřavcům a dál bude chovat na jejich rodičích. Přitom stávajících BRX a přiznaných PER var je tak málo,že se na nich už téměř chovat nedá.Samostatně bez perských je chov kadeřavých jen těžko možný.Skrytých PER var je určitě dost,jen je objevit a nebát se na nich chovat!Tak otázka zůstává ,jak dál?
Je to můj názor chovatele.Budu ráda,když tento článek rozpoutá diskusi na toto téma a když to prospěje chovu kadeřavých.

Mirka Knoblochová

vyšlo v roce 2008 v časopise Naše kočky